Blog

Airbnb – fungování i rizika

Pronájem nemovitosti v posledních letech získal nový trochu jiný význam. Od myšlenky dočasného sdílení pokojů vznikla služba Airbnb, která dnes z velké části funguje jako krátkodobý pronájem často celých nemovitostí. Letní prázdniny jsou přesně časem, kdy se takové krátkodobé pronájmy množí. Jak funguje celý tento systém hostitelů a návštěvníků?

Když jsem host

Pokud se chystáte na dovolenou, nebo chcete někde pobýt kratší dobu jako návštěvník, najdete internetovou stránku Airbnb.cz, zadáte zde místo, kam se chystáte a skrze různé další filtry můžete listovat nabídkou domovů. Když se vám nějaký zalíbí, stačí si jej rezervovat, pár kroků vás provede až k platbě. Zaplatíte za bydlení a pak už se můžete spojit s majitelem bytu a domluvit se s ním na předání klíčů. Při některých rezervacích budete muset ještě ověřit svou totožnost, vyfotit do aplikace svůj občanský průkaz nebo jiný doklad.

V den příjezdu dorazíte na místo a buď se tam s majitelem přímo setkáte, on vám vše ukáže, předá klíče a domluví se s vámi, kde klíče poslední den nechat, nebo na dveřích bude jen bezpečnostní schránka s kódem. Tam zadáte kombinaci, kterou hostitel posílá předem ve zprávě, schránka se vám otevře a vykouknou na vás klíče. Byt nebo dům je poté na pár dní váš, bez recepčních, dalších hostů nebo jiných hotelových zvyklostí.

Můžete si také pronajmout například jen jeden pokoj v bytě, kde jinak někdo bydlí. V tom případě máte větší šanci se s místními i pobavit a poznat, jak se jim v jejich městě žije.

Když jsem hostitel

Pokud máte pokoj, byt nebo dům, který byste rádi nabídli ke krátkodobému pronájmu, můžete ho zkusit na Airbnb zadat. Nejprve online zjistíte, kolik byste mohli ve vaší lokalitě za takovou nemovitost získat peněz. Cena, kterou poté v inzerátu nabídnete se ve výsledku sníží o 3 % která si bere Airbnb za zprostředkování. Jakou nakonec zadáte do inzerátu cenu je na vás, Airbnb pouze doporučuje.

Poté si vyplníte kompletní inzerát, přidáte do něj fotografie, domácí pravidla, popis nemovitosti, kontakt na sebe a můžete začít nabízet. Pokud nejste majitelem, vždy potřebujete souhlas vlastníka. Vytvoření inzerátu je zcela bezplatné. Když poté přijedou první hosté, je potřeba se o ně postarat a umožnit jim do bytu nebo domu přístup. Často také hostitelé zajišťují čisté ručníky, starají se o dostatek hygienických potřeb nebo přikrývek. Jakmile u vás hosté stráví první den, přijdou na účet peníze za ubytování. Výplata peněz probíhá nejčastěji přes PayPal.

Ošetřeno zárukou

Tento na oko opravdu jednoduchý způsob zajišťuje několik bezpečnostních opatření. Majetek hostitelů na Airbnb je pojištěn. Pokud by došlo ke škodě, která by nebyla úmyslně způsobená, Airbnb se slibuje pojistné plnění až ve výši 1 milion dolarů. Pojistka chrání i hostitele, pokud by se nějaký host zranil, nebo by se poškodil jeho majetek, stejně závratně vysoké pojistné plnění nabízí Airbnb i v těchto případech. Toto pojištění není třeba nijak připlácet.

Další obava, která se možná objeví na mysli při tomto stylu bydlení, je – koho si to pustím do vlastního domu? Nebo naopak, ke komu to pojedu? Není to nějaký chyták? Airbnb ověřuje hosty v online prostoru, co to virtuální svět dovolí. Offline už k žádné kontrole nedochází. Každý host musí mít svou profilovou fotku, musí vyplnit telefonní číslo a někdy i poskytnout fotografii svého průkazu totožnosti. Také se hosté i hostitelé zpětně hodnotí, což by je mělo motivovat k tomu, chovat se co nejlépe. Podezřelé aktivity na síti se snaží Airbnb monitorovat různými sledovacími analýzami a podchycovat je včas. Také jsou hosté a hostitelé porovnáváni se seznamem mezinárodně hledaných osob. Zbytek už je ale na důvěře.

Tento systém už existuje téměř všude na světě. Rozmohl se do stovek zemí a denně se přes Airbnb ubytují tisíce lidí. Existuje pár výjimek, kde tento systém nemůže být zprovozněn z důvodu mezinárodních regulací. Proto se takto neubytujete na Krymu, v Íránu, Súdánu, Sýrii nebo Severní Korei. Celý fenomén vznikl v roce 2008 kdy si dvojice podnikatelů Brian Chesky a Joe Gebbia řekli, že by mohli zkusit někoho pozvat k sobě domů ale za peníze. Dnes je Airbnb opravdu široká síť, která se stále rozrůstá.

Problémy Airbnb

Z její velikosti plynou ale i některé problémy, které s sebou nese. K pronájmům na krátkou dobu se uchyluje čím dál více majitelů, proto ubývá hlavně v turistických destinací bytů k bydlení pro residenty. Turisté obsazují místa, která pro ně dříve nebyla určena. Hotely byly pro turisty, byty pro místní, tato hranice se nyní smazává.

Také se zjednodušením získání ubytování narůstá počet turistů. Airbnb není sice jediným faktorem, který nárůst ovlivňuje, ale přispívá k přeplněnosti městských center.

Od myšlenky sdílení pokojíčků se Airbnb posunulo k velkému byznysu, který šlape jako hodinky a točí miliardové obraty. 

13.8.2018