Blog

Zabezpečení domu

Letní prázdniny jsou doba prázdných domů a bytů. Vydáváme se pryč z našich celoročních příbytků, láká nás moře, hory i chalupy, všechno za sebou zamkneme a jedeme. Stačí ale zamknout? Chceme se vrátit do bytu plného našich věcí s neporušeným zámkem, a tak dnes to bude o bezpečnosti.

Pro zabezpečení bytu nebo domu se nabízí několik opatření. Některá pomáhají mechanicky, jiná jsou elektronickým strážcem.

Mechanická ochrana

Číslem jedna v mechanické ochraně jsou bezpečnostní dveře. První pokus o to dostat se do domu vede ve většině případů přes dveře a ty jsou obyčejné zajištěné pouze na jednom místě. Bezpečnostní dveře jsou zajištěné alespoň na 6 místech. Počet zajištění se může vyšplhat až ke dvaceti. Takové dveře už dají u vstupu pořádně zabrat. Ceny bezpečnostních dveří začínají na 15 tisících korun a podle nedobytnosti se mohou vyšplhat o pár desítek tisíc nahoru.

Další mechanická obrana mohou být mříže. Většina z nás nemá zájem žít v domě jako ve vězení, ale některá hodně nízká okna například blízko chodníků, si takové zabezpečení žádají. Pro váš lepší pocit a sousedův estetický dojem se vyrábí mříže různých tvarů a zdobení.

Pokud by přece jen nebyly mříže pro vás schůdné, existuje ještě jedna varianta, která okna chrání. Jejím velkým plusem je, že není na první pohled vidět a pojišťovny ji považují za zabezpečení srovnatelné s mříží. Jsou to bezpečnostní fólie. Ty chrání sklo před rozbitím.

Elektronická ochrana

Uvnitř domu může hlídkovat elektronický zabezpečovací systém. Ten při vaší nepřítomnosti pozoruje místnost a v případě pohybu, spouští alarm a může rovnou přivolat bezpečnostní složky. O dění v době můžete také dostat například SMS zprávu. U plánování jeho instalace už je třeba promyslet několik kroků.

  • Jakou místnost chceme zabezpečit? Většinou se nezabezpečuje celá nemovitost, ale jen její část. Můžeme vybrat místnost, kde jsou cenné předměty nebo přístupové cesty do těchto místností.
  • Jak části zabezpečovacího systému v domě rozmístit? Zabezpečovací systém se skládá z několika komponentů a každý potřebuje své místo. Centrální ústředna ovládá celý systém, ale nepotřebujeme se k ní v běžném provozu často dostávat. Bývá například v komorách. Klávesnice je potřeba umístit co nejblíže u vchodu. Detektory pohybu jsou ve sledované místnosti asi ve výšce 2 metrů. Siréna je poté na místě, které celý systém hlídá a kde ji nemůže nic poničit, jako například zatékající voda. Existují také exteriérové sirény, které se umístí na štít domu, aby byly dobře slyšet i vidět a působily tak odstrašujícím dojmem.
  • Chráníme i přístupové cesty? Do místnosti, kterou systém hlídá, vedou vždy přístupové cesty a jsou to i okna nebo balkony. Ty je také případně možné zahrnout do systému ochrany. Některá okna mohou dostat detektor otevření okna. Dalším způsobem je detektor rozbití skla.

Elektronické zabezpečovací systémy dokáží hlídat dům nejen proti zlodějům, ale také proti nějakým neštěstím jako jsou povodně nebo požár. Ceny elektronické ochrany jsou hodně variabilní podle nároků domu nebo bytu a také majitelových, řádově se ale pohybují v desítkách tisíc.

Vyšší nástavbou mohou být i kamerové systémy. Pokud máte co střežit, potom je možné uvažovat i o kamerách. S takovým systémem je možné přesně zaznamenat, co se v domě děje, identifikovat osobu, která do něj vnikla a lépe vše prokázat na pojišťovně.

Chytrá domácnost

Nové trendy a inteligentní systémy se objevují i v oblasti zabezpečení domácnosti. Můžete tak sáhnout po různých vychytávkách, jako je čtečka otisků prstů. Ta otevře dveře jen osobám, kterým to povolíte. Vytvoří si databázi otisků a přiložený prst s ní porovná. Taková se často používá i ve firmách nebo jiných komerčních objektech.

Chytré doplňky také mohou ještě o něco vylepšit klasické mechanické zabezpečení. Například můžete do bezpečnostních dveří nainstalovat elektronické ovládání, které dveře samo zamkne v době, kdy jdete spát.

S novějšími kamerovými systémy můžete dění v domě kontrolovat i živě například v mobilním telefonu. Takže se jen převalíte na pláží, zkouknete, zda je doma vše v pořádku a užijete si šplouchání vln.

Všem přeji, ať se nedostanete do situace, kdy budete litovat, že jste podcenili zabezpečení svého majetku. Z osobní zkušenosti musím říct, není to nic příjemného!

4.7.2018