Blog

Nový realitní zákon vrátí povolání makléře prestiž, doufejme.

Na ministerstvu pro místní rozvoj se rodí nový zákon. Snad přinese čerstvý vítr do světa realit a odfoukne nánosy předsudků, které se na povolání makléře za poslední dobu snesly. Pro klienty i poctivé makléře by se vše mělo změnit spíše k lepšímu.

Co se změní pro klienty?

  • Větší jistoty. S novým realitním zákonem se prodejci i kupující domů, bytů, pozemků, budou moci přestat bát, jakému makléři padnou pod ruku, zde má licenci k provozování makléřské praxe, je pojištěný a pod kontrolou ČNB.
  • Snadnější výběr. Snad bude moře makléřů o něco menší, protože z něj odplují ryby, které v tomto obchodu nemají co dělat.
  • Přehlednější trh. Pokud se to povede, Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejní seznam prověřených makléřů přímo na svých stránkách. Ověřit si toho správného makléře pak nebude těžké.
  • Jednodušší prodeje realit. Svěřit svou nemovitost zprostředkovateli bude stát za to.

Pokud zákon projde legislativním procesem úspěšně, změní makléřskou činnost z volné na vázanou. To znamená, že abychom mohli být makléři, budeme muset mít dostatečné vzdělání, nebo dlouhodobou praxi. Každý makléř bude muset mít vysokoškolské vzdělání v oblastech jako právo, ekonomie, finance, obchod a stavebnictví, nebo středoškolské s praxí v oboru. Alternativou ke vzdělání a praxi mělo být složení zkoušky pro profesní kvalifikaci obchodník s realitami.

Nyní mohl být makléřem kdokoli, kdo zabloudil na živnostenský úřad.

Co se změní pro nás makléře?

  • Váš byt nebude moci prodávat každý. Pro podnikání v oblasti realit, budeme muset splňovat určité nároky.
  • Budeme muset být dostatečně pojištěni. To už samozřejmě spousta makléřů v současné době je a mělo by to být samozřejmé. Zákon toto pojištění odpovědnosti za škodu zavede pro makléře povinně. Vzhledem k tomu, že jsem člen Asociace realitních makléřů ČR, je tato záležitost pro mě povinností, kterou mám u společnosti Generali a.s. splněnou.
  • Dostaneme jasný seznam, co dělat nesmíme. Do toho budou patřit například finanční služby nebo právní služby. Budeme zkrátka dělat to, k čemu jsme kvalifikovaní. S financemi Vás odkážeme na prověřené poradce, stejně tak doporučíme dobrého právníka.
  • Doufejme, že se vylepší pověst makléřské činnosti.

Realitní vody jsou v České republice nyní dost divoké. Máme zde nejvíce makléřů a zprostředkovatelů na člověka z celé Evropské unie. Přitom určitá regulace realitního trhu je ve světě běžná. V Evropě toto povolání zákonem nijak neupravuje jen Česká republika, Španělsko, Portugalsko a Rumunsko. V jiných zemích existují různě tvrdá pravidla nejen pro vstup makléře na trh.

Změny můžeme čekat od příštího roku

Takový zákon se u nás rodí už nějakou dobu. Mluvilo se o něm i v předchozích letech. Nakonec se ale nestihl projednat před koncem volebního období a vše se odsunulo. Teď to ale vypadá, že se situace zase hýbe.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová se na konci února naposledy sešla s prezidentem Asociace realitních kanceláří Janem Novotným a společně projednávali poslední úpravy zákona. Ministerstvo pro místní rozvoj jej má tedy nyní připravený a zákon půjde na kolečko mezi ostatními rezorty, které k němu přidají své připomínky. Pokud vše dobře půjde, mohl by vstoupit v platnost v roce 2019.

„Věřím, že společně se nám podaří pozvednout prestiž celého realitního odvětví," říká sama paní ministryně a já v to doufám také.

1.6.2018