Blog

Home staging

Načančá byt či dům, aby se lépe prodával, to dělá Home stager.

Když usednete k počítači a začnete hledat nemovitost ke koupi nebo pronájmu, co vás zaujme jako první? Vsadím se, že to budou fotografie. Když v záplavě nabídek vykoukne sympatický byt, začnete listovat ve fotogalerii a prohlížet si co nejvíce jeho zákoutí. A někdy vás fotografie nadchnou, možná někdy svolíte i k překročení rozpočtu a chcete si za krásu připlatit. Fotografie vyšperkovaných místností rozhodují o prvním dojmu z nemovitosti, a proto má na trhu své místo služba home staging.

Home staging je příprava nemovitosti na prodej nebo pronájem. Home stager je člověk, který nemovitost obhlédne a poradí, jak ji upravit pro co nejlepší prezentaci na realitním trhu. Není to profesionální uklízeč, nebo bytový designér. Je to někdo, kdo umí šplhat po liánách realitní džungle a dokáže byt i dům vyladit tak, aby vybavení, osvětlení nebo barevné ladění lahodilo oku kupujícího a rozjelo jeho fantazii. Aby ukázalo potencionálnímu kupci, jak skvěle by se mu tam mohlo žít.

Pokud jde o nemovitost, kde dlouhodobě někdo žije, získá místo za tu dobu nějaký osobitý ráz. Jsou tam vzpomínky a charakter. Ten, kdo chce koupit nebo pronajmou nemovitost, hledá místo, kde bude moci vytvořit svůj nový domov a vdechnout mu vlastní charakter. Proto je home staging spíše o odosobnění prostoru. Udělá z domova dům. Když do něj poté někdo nový vkročí, nebo si jej prohlédne na fotografiích, snadno si představí, jaký nový domov by zde mohl budovat. A za domov stojí za to utrácet.

Home staging je tedy služba pro majitele nemovitostí, kteří chtějí prodat nebo pronajmout. Někteří se k ní uchylují ihned poté, co se rozhodnou prodávat, jiní po doporučení makléře a někdo až když nabízí nemovitost na trhu dlouho a nikdo o ni nemá za stanovenou cenu zájem. Home staging může být krok, který zachrání před zlevňováním. Nebo také ne.

Co stojí v kolonce „pro“ home staging?

  • Zvyšuje šance na trhu. Je to jednoduché. Pokud nemovitost vypadá dobře, je vidět i v záplavě dalších nabídek.
  • Cena home stagingu je investice. Vyšperkovaný byt se prodává nebo pronajímá snadněji, a působí dráž. Home staging není zdarma, ale pokud se to povede, investice se může vrátit.
  • Home stager je profík. Je to člověk, který se v realitách pohybuje, viděl už kvanta bytů a přesně ví, co bude vypadat dobře. Zabere mu to tedy mnohem méně času, než když se do toho pustíte sami.

Poradí, pomůže a vyfotí, ale není to zdarma

Pokud se pro home staging rozhodnete, čeká vás podrobná konzultace na pár hodin. Home stager k vám přijde a bude se věnovat vašemu bytu od píky. Prohlédne si každou místnost a poradí kde, co, jak. Někteří home stageři poté rady sepíší do systematické zprávy. V té popíší přesné instrukce, jak byt připravit, upozorní na to, co působí negativně a co je naopak dobré. Pokud si to budete přát, home stager může dále v bytě zůstat a pomoci s úpravou prostor přímo na místě, a nakonec se postarat i o fotografie. Rozsah služeb je samozřejmě vždy na domluvě a také na financích.

Cena home stagingu je pohybuje od 10 do 20 tisíc. Konzultace může stát kolem 10 tisíc bez DPH. Cena různých stagerů se samozřejmě liší. Další čas strávený na místě nebo pořízení fotografií pak cenu zvyšují. Také se liší cena za home stagingu obývaných a prázdných prostor.

V Čechách se home staging ještě určitě nedá nazývat hitem. Spoustu prodávajících nemají v plánu velké úpravy bytu a chtějí prodat byt rychle, bez starostí a za co nejlepší cenu. S tím samozřejmě rád pomohu, ale home staging je takový bonus. Většina prodávajících s home stagingem nepočítá, i když u dražších nemovitostí by měl být samozřejmostí.

Ne vždy je samozřejmě nutné utrácet desetitisíce za styling bytu, ale jedno doporučuji vždy – dejte nemovitosti poslední péči – vymalujte na bílo, vykliďte zbytečnosti a pusťte dovnitř hodně světla. Když to přirovnám k prodeji auta, také ho nejdřív umyjete a vevnitř pořádně uklidíte. 

9.5.2018